بلیط هواپیما لحظه آخری سالوا سفر
اطلاعات گردشگري و بليط هواپيما

اطلاعات گردشگري و بليط هواپيما

بررسي ابعاد مختلف شهر نجف

شهر نجف


بررسي ابعاد مختلف شهر نجف 

 

يك شهر در عراق در حدود 160 كيلومتر (حدود 100 مايل) در جنوب بغداد است.  جمعيت تخمين زده شده در سال 2008 درحدود 560.000 نفر بوده است. 

 

نجف مركز استان نجف است. اين شهر به طور خاص به عنوان سومين شهر بزرگ شيعه در اسلام و مركز قدرت سياسي شيعه در عراق محسوب مي شود.  اين شهر جايگاه مقبره و حرم حضرت علي بن ابي‌ طالب (ع) نخستين امام شيعيان مي‌باشد.

 

 

درباره نجف

 

نجف مركز استان نجف است و همواره محل تردد و اقامت زائران و نيز مشتاقان علوم ديني است كه اين عامل در رونق تجارت آن تأثيري مهمي دارد. نجف مدت زيادي در مسير كاروان‌ هايي قرار داشته كه براي انجام مناسك حج از راه خشكي عازم مكه ومدينه بودند. اين ويژگي نيز در ارتباط نجف با شهرها و مراكز تأثير زيادي داشته است.

 

بسيار آسان است كه به نجف مسافرت كنيد. پس از ورود به فرودگاه بين المللي نجف، به راحتي مي توان يك تاكسي يا اتوبوس دريافت كرد و به مركز شهر رفت.

 

در نجف صنعت‌ هاي مختلفي رونق داشته، منسوجات نجف مشهور و عباي نجفي، مرغوب و مطلوب بسياري از خريداران است كه به دليل توليد فراوان به شهرهاي ديگر عراق نيز صادر مي‌شود. بازرگاني نجف رونق فراوان داشته و تاجران حجاز، نجد، عمان، يمن و كويت با نجف در ارتباط اند.

 

نجف در حال حاضر يك مركز عالي براي زيارت از سراسر جهان اسلام شيعه است. برآورد شده است كه تنها مكه و مدينه زائران مسلمان بيشتري رانسبت به نجف دريافت مي كنند. مسجد امام علي (ع)، به عنوان محل دفن مهمترين شخصيت شيعه، توسط شيعيان به عنوان سومين شهر و جايگاه اسلام محسوب مي شود.

 

 

مسجد امام علي (ع) در نجف

 

مسجد امام علي (ع) در نجف :

 

در يك ساختار بزرگ با گنبد طلايي و بسياري از اشياء با ارزش در ديواره ها قرار گرفته است. در نزديكي نجف،  قبرستان وادي سلام است كه مشهورترين قبرستان قديمي در جهان اسلام است.

 

قبرستان وادي سلام شامل مقبره هاي بسياري از پيامبران است و بسياري از مقدسين از سراسر جهان تمايل دارند كه در اينجا دفن شوند، در طول قرن ها، بيمارستان ها، مدارس، كتابخانه ها و خانقاه هاي صوفي، در اطراف حرم ايجاد شده است تا شهر را به مركز يادگيري و الهيات شيعه تبديل كند.

 

 

حوزه علميه نجف

 

حوزه علميه نجف

 

 يكي از مهم ترين مراكز آموزشي در جهان اسلام حوزه علميه نجف است. بسياري از چهره هاي برجسته جنبش اسلامي جديد كه در دهه 1970 در عراق، ايران و لبنان روي داد، در نجف تحصيل كرده اند.

 

نجف  در سال 2014 به دليل عظمت موزه ها و كتابخانه ها و مقصد گردشگران ديني از سراسر جهان، به عنوان پايتخت عقل عربي انتخاب شده است.

 

 

نجف و گردشگري

 

نجف به عنوان مقصد اصلي گردشگري ديني در جهان اسلام محسوب مي شود. ميليون ها نفر از پيروان شيعه و مسلمانان به طور كلي هر ساله مراسم مقدس امام علي (ع) را در نجف تماشا  مي كنند. نجف به لحاظ اقتصادي بسيار فعال ساخته است.

 

بازار نجف

 

خريد در نجف

 

 بازار بزرگ نجف، بزرگترين مركز خريد در عراق است كه انواع مختلفي از موارد را مي توان در آن يافت.

 

 

غذا در نجف 

 

مجموعه اي از غذاها و دسرها از فرهنگ خاورميانه در رستوران هاي شهر نجف وجود دارد.

 

 

هتل هاي نجف

 

هتل ها در نجف بسيار زياد و قابل دسترس هستند و مي توانند از دو تا پنج ستاره متفاوت باشند.

 

 

آب و هواي نجف

 

نجف يك منطقه بياباني معرفي مي شود. آب و هواي نجف بر اساس طبقه بندي اقليمي به عنوان متوسط دماي شهر نجف درسال در حدود 23.6 درجه سانتي گراد بوده است. ميانگين بارش در اينجا به 97 ميلي متر ميرسد.

 

 

تاريخ نجف

تاريخ  شهر نجف

 

اكتشافات باستان شناسي نشان دهنده وجود جمعيتي است كه پيش از زمان عيسي مسيح در منطقه كنوني نجف زندگي مي كرده اند. نجف همچنين يكي از بزرگترين قبرستان هاي باستاني دفن مسيحيان را دارد.

 

جديدا ثابت شده است كه شهر نجف داراي يك فرهنگ چند گانه و چند مذهبي بوده است. محمد الميعلي، مدير بازرسي اين استان، گفت: "حفاري بر روي گورهاي كه ما سال ها براي كشف انها كار مي كرديم، تأييد مي كند كه نجف بزرگترين گورستان مسيحي در عراق است و داراي يك منطقه گورستان 1416 هكتاري نشان مي دهد كه مسيحيان در گورها از طريق نشانه هايي از صليب ها و سنگ ها با نقاشي هاي مانند مسيحيان يافت شده است. 

 

همچنين شواهدي كه به دوره ساساني مربوط مي شوند نيز وجود دارد. لوازم كشف شده تزئين شده با صليب و همچنين نوشته هاي عبري، نشان دهنده جامعه همزيستي مذهبي است.

 

نجف بعد اسلام

 

نجف پس از اسلام

 

در اسلام، داستان شهر نجف با نام «علي» آغاز مي شود كه دستور داد محل دفن او بايد يك راز باقي بماند؛ چرا كه او دشمنان زيادي داشت و نمي خواستند كه بدن ايشان مورد بي حرمتي قرار گيرد. 

 

با توجه به روايات، بدن حضرت علي (ع) بر روي يك شتر كه از كوفه حركت كرد قرار گرفت، شتر كه متوقف شد در همانجا، چند كيلومتري غرب نجف بدن مخفيانه دفن شد.

 

در ابتدا هيچ آرامگاهي ايجاد نشد و هيچ كس از محل دفن آگاه نبود، مگر چند نفر از كساني كه مورد اطمينان بودند. با توجه به اين روايت، بيش از صد سال بعد، خليفه عباسي، هارون الرشيد، شكار گوزن را در خارج از كوفه دنبال مي كند و گوزن ها در مكان هايي قرار مي گيرند كه شكارچيان آن را دنبال نمي كنند.

 

در پاسخ به اين سوال كه چرا اين مكان اينگونه است، به او گفته شد كه محل دفن حضرت علي (ع) است. خليفه عباسي دستور داد كه مقبره در همان نقطه ساخته شود و بدين ترتيب شهر نجف در اطراف حرم امام علي (ع) ساخته و رشد و گسترش يافت.

 

نجف قرون وسطي

 

قرون وسطي در نجف

 

در اوايل قرن بيستم، ابن بطوطه در سفر خود به سرزمين عراق پس از سفر خود به مكه، به محل دفن علي بن ابيطالب سفر كرد. در طول اين دوره، نجف شهر نسبتا كوچكي بود كه فقط چند نفر جمعيت داشت و مشهد علي ناميده شد.

 

سرمقاله زير را ساموئل لي در ترجمه او از زبان ابن بطوطه عربي ذكر مي كند: سپس ما وارد قلمرو نجد شديم و در آنجا وارد شديم تا به القاديسه رسيديم، جايي كه رويداد قابل توجهي اتفاق افتاد، كه در آن پرستش آتش از ايران خاموش شد و منافع اسلام پيشرفت كرد. يك شهر به نام مشهد علي كه در آنجا قبر بزرگي بنام علي است، تصور مي شود كه اين مكان خوبي است و مردم به خوبي زندگي مي كنند؛ همه ساكنان آن شيعه هستند. در اينجا هيچ فرمانداري وجود ندارد، به جز يك نوع حاكم مذهبي.

 

 ساكنان نجف عمدتا از بازرگانان ثروتمند و شجاع هستند. در مورد باغ ها و ديوارهاي گچكاري شده با نقاشي هاي تزئيني و درون آنها مفروش با فرش، نيمكت ها و لامپ هاي طلا و نقره است. در داخل شهر نجف خزانه داري بزرگ است كه توسط بزرگ ديني نگهداري مي شود.

 

 هر كسي كه بيمار باشد و يا تحت هر گونه ضعف و رنج قرار بگيرد، حاكم تعهد مي كند و بيمار امداد دريافت مي كند. باغ ها نيز جزو عجايب معروف شهر نجف است. پس ازحاكميت عثماني ها، نجف با مشكلات قبيله اي ناشي از تهاجم هاي مكرر از قبايل بيابان هاي عربي روبرو شد.

 

زماني كه مسافر پرتغالي پدرو تاميرا در سال 1604 از نجف گذشت، شهر را ويرانه اي پيدا كرد، كه بيش از 500 نفر در آن ساكن بودند. اين امر عمدتا نتيجه تغيير در مسير رودخانه فرات به سمت شرق بود ، نجف و كوفه را خشك مي كرد و منجر به تخريب كشاورزي محلي كه قبلا ثروتمند بود، فروپاشي درختان نخل و باغ ها، و پس از آن توسط شور شدن آب زيرزميني به دليل تبخيربود.

 

در طول قرن هجدهم، زندگي شهر نجف تحت تأثير مهاجرت علما و محققان مذهبي فارسي زبان از ايران قرار گرفت. كمبود آب نجف بار ديگر در سال 1803 برطرف شد و بار ديگرنجف به راه خود بعنوان يك شهر ادامه داد.

 

عثماني ها در 1915 سقوط كردند و پس از آن شهر نجف تحت حكومت امپراتوري بريتانيا قرار گرفت. شيخ نجف در سال 1918 دستور قتل فرماندار بريتانيا، يعني سيد مهدي العوادي، را صادر كرد و او توسط مردم كشته شد.

 

 در تلافي اين عمل بريتانيا اين شهر را محاصره كرد و آب آن را قطع كرد. شورش و حركت علما و شيوخ نجف به پايان رسيد. شمار زيادي از اهالي شيعه به ايران فرستاده شدند.

 

پس از اين شهر قم به عنوان مركز يادگيري و اقتدار شيعه، به جاي نجف، تعيين شد. نجف قدرت خود را از دست داد و تا قرن بيست و يكم در زمان تاسيس يك حكومت اكثريت شيعه در عراق پس از سال 2003 نتوانست آن را به دست آورد.

 

 

 

نجف در دوره پس از صدام 

 

در طول جنگ عراق و آمريكا در سال 2003 ، نجف يك هدف كليدي براي حمله به نيروهاي ايالات متحده بود. اين شهر در طول جنگهاي سنگين در 26 مارس 2003  محاصره شد و در 3 آوريل 2003 كاملا اشغال شد.

 

مقامات روحاني شيعه در شهر بغداد كه در ماه آوريل سال 2003 پس از سقوط بغداد استقلال نجف از حكومت صدام را اعلام كردند. پيش از انتقال حكومت در 30 ژوئن 2004 و تشكيل دولت جديد عراق، نيروهاي آمريكايي از شهر نجف خارج شدند.

براي خريد بليط لحظه آخري نجف به سايت سالواتراول مراجعه نماييد.

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ آذر ۱۳۹۶ | ۰۳:۵۶:۲۹ | سعيد
بليط نجف، بليط هواپيما نجف، بليط لحظه آخري نجف، خريد بليط لحظه آخري نجف، فروش بليط نجف، تهيه بليط نجف، بليط چارتر نجف، خريد بليط چارتر نجف، فروش بليط چارتر نجف، سفر به نجف، بليط ارزان نجف، بليط 1 طرفه نجف، بليط 2 طرفه نجف، بليط رايگان نجف، بليط شهر نجف، بليط مستقيم نجف، پرواز به نجف، هواپيما نجف، سفر هوايي به نجف، ،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
اطلاعات گردشگري و بليط هواپيما
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

شركت سالواتراول تمامي اطلاعات قبل از سفر را براي شما ارائه مي كند. از تهيه بليط هواپيما و مكان هاي ديدني شهر يا كشور مورد نظرتان تا رزرو هتل و بليط برگشت. اگر قصد مسافرت داريد ابتدا اطلاعات خود را درباره قيمت بليط هواپيما به مقصد مورد نظر افزايش دهيد تا بتوانيد بهترين قيمت بليط هواپيما را پيدا كنيد. ما براي شما يك موتور جستجوگر بليط هواپيما ايجاد نموديم تا شما با وارد كردن مبدا و مقصد خود بتوانيد ارزان ترين بليط هاي رفت و برگشت لحظه آخري را بيابيد. با ما همراه باشيد.

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان